2009. május 30., szombat

Narancsos-csokis pavlova



Tisztázzuk: azért, mert egy balerináról nevezték el (Anna Matvejevna Pavlova), nem, ez a meringue torta nem könnyű desszert. Max könnyednek hat. Mint egy pirouette (vállalkozó kedvű versenyzőknek igen vicces pirouette oktató videó itt).


És hogy a lényegre térjek. A pavlova igen hálás édesség. Ilyen egyszerű tortát még életemben nem készítettem. Hipergyors, aligmaszat, és a kreatív energiáknak is szabad utat enged. Kezdem érteni, miért érdemes eltenni a megmaradt tojásfehérjéket.

Kívül kérgesre sül, belül finom csoki mousse állagú krém bújik meg. Egy kis tejszínhab, no meg valami friss gyümölcs, és a mennyországban találjuk magunkat.

Köszönönet ÍBnek, aki bevezetett a balerina tortájának világába!

ÍB receptjét véve alapul, az enyémbe dupla mennyiségű csoki került, amit narancs eszenciával turbóztam, ill. az angolszász receptekből átemeltem a kukoricakeményítő használatát (szállítanom kellett, sokáig kellett bírnia a gyűrődést). Vélhetőleg keményítő nélkül is működik a dolog, de én mostmár így maradok.

Megjegyzés: senki ne pánikoljon, a felső kéreg meg fog repedezni, legkésőbb szeleteléskor szanaszét is töredezik. Naés. Ettől még lehet szeletelni, a tejszínhab ápol és eltakar, meg amúgy is, ez ilyen, és kész.

Megjegyzés2: ez az a torta, amit jobb úgy kínálni, hogy nem előtte mondjuk el, miből van. Utóbbi időben többször is készült, és mindig felvont szemöldökkel, kétkedve kezdtek neki a delikvensek. Mint kiderült, egyesek számára - első hallásra - risztóan hat. Járatom én itt a szám…

Persze aztán nyilván győzött az íz.

Narancsos-étcsokis pavlova

(kb 25-30 cm átmérőjű tortához)


Tésztához:

6 tojásfehérje
25 dkg porcukor
1 tk balzsamecet
3 ek kakaópor
1,5tk étk. keményítő (opcionális)
90g étcsoki, késsel finomra forgácsolva

2 kis kupak (kávéskanál?) narancs eszencia (Jó minőségű, természetes kivonat, nem aroma! Ez fontos.)


Díszítéshez:

0,5 l tejszín habbá felverve, ízlés szerint picit édesítve
3-4 marék friss gyümölcs (most eper, de amúgy ez naranccsal lett volna az igazi)


Elkészítés

  • A sütőt 180 fokra melegítem (légkeverés).
  • A fehérjéket habbá verem, amikor már majdnem teljesen kemény a hab, fokozatosan hozzáadom a cukrot, és addig dolgozom, míg fényes, kemény állagú nem lesz.
  • Ekkor lapáttal, finom mozdulatokkal beleforgatom a kakaóport, a keményítőt, legvégül a balzsamecetet és a narancs kivonatot. Másodjára ezt is géppel csináltam, ugyanolyan jó lett, de ahány ház, annyi szokás. A lényeg, hogy a habot igyekezzünk minél kevésbé összetörni!
  • Ha simára kevertem a masszát, utolsó lépésként óvatosan beleforgatom a habba a csokireszeléket is.
  • Sütőpapírral bélelt, lapos tepsibe öntöm a masszát, kört formázva. Számítsunk rá, hogy a massza sülés közben elterpeszkedik, azaz kb. 5 centivel kisebb körméretet érdemes formázni, mint amekkora átmérőjű tortát végül szeretnénk. Tetejét lapáttal simítsuk el.
  • Betolom a sütőbe, a hőfokot visszaállítom 150 fokra, és így sütöm 1 órát.
  • Ha letelt a sütési idő, résnyire nyitva hagyott sütőajtó mellett hagyom fokozatosan kihűlni.
  • Tálalás előtt felverem a tejszínhabot, beborítom vele a tortát, a tetejét gyümölccsel borítom.
Pazar.

2009. május 26., kedd

Aszalt paradicsommal és mozzarellával töltött citromos csirkemell



Imádom az ilyen recepteket: zéró pepecs, 100% sikerélmény.
És ki végzi a munkát? Hát a sütő.


Előkészület: 5 perc. Sütési idő kb. 45 perc.


Egyébként az ötlet egy nagy grill-könyvből származik, ami házon kívül került a kezeim közé, és még az is meglehet, hogy a címe az, hogy „A nagy grill könyv”, de a vendégségek egyik átka, hogy távozáskor nem kaphatja az ember a hóna alá a neki tetsző dolgokat, így csak az emlékezetemre hagyatkozhatom. A referencia és a recept tekintetében egyaránt.


Két szeletért meg sem próbálom beizzítani a sárga gömböt, így most sütőben készült.


Így is igen finom lett.


Megjegyzés grillezéshez: az eredeti receptben grillezés előtt három rész (ek) olaj és két rész (ek) citromlé alkotta pácban javasolják pár órát érlelni a husikat, de nekem erre ma se türelmem, se kedvem nem volt. Az alutasakban enélkül is csuda porhanyós lett. Viszont ha grillen készíteném, akkor muszáj lenne pácolni, hogy kellőképpen puha legyen a parázs felett sütött hús.



Aszalt paradicsommal és mozzarellával töltött citromos csirkemell


Hozzávalók

(2 fő számára)

2 db fél csirkemell (jó nagy darab)

1 csomag mozzarella, 6 szeletbe vágva

6-8 levél friss bazsalikom

6 db aszalt paradicsom

fél citrom

olívaolaj (citromosat használtam)

só, bors


Elkészítés

  • A csirkemellekről lenyisszantom a „nyúlványokat”.
  • Egy éles késsel óvatosan zsebet vágok a csirkemellbe, minél nagyobbat, de vigyázva, hogy ne lyukadjon át a hús.
  • A húst megszóróm sóval és kevés borssal, a zsebet is bedörzsölöm kevés sóval.
  • A zsebbe szorosan belefektetek 2-3 szelet mozzarella szeletet.
  • Erre fektetek 2 darab bazsalikomlevelet, majd a három szelet aszalt paradicsomot, végül még 1-2 levél bazsalikomot.
  • A zseb száját fogvájó pálcikákkal összetűzöm.
  • Egy nagyobb alufóliadarabot meglocsolok citoromos olívaolajjal, erre ráfektetem a töltött húsokat, aztán a húsok tetejére is locsolok egy kis olajat, és rácsepegtetem fél citrom levét.
  • Az alufólia széleit ráhajtogatom a csirkemellekre, és ebben az alutasakban sütöm a húst puhára. (160 fok, 45-50 perc)

A tasak aljában összegyűlt kevés szaftot tálaláskor a husikra kanalazom.


Köretnek egyszerű balzsamecettel és citromos olívaolajjal megöntözött salátát választottam.


2009. május 24., vasárnap

Thai pirított csirke chilis-gyömbéres-mentás-citromos spárgával (stir-fry)




Eljött az a pont is, amikor az eredetileg vega receptet is húsosra írom át. Szerintem ugyanis a legnagyobb bűn lenne nem finom, porhanyós csirkemell csíkokkal készíteni ezt az ételt. De aki még mindig vega, azt vigasztalja ama tény, hogy az eredeti receptben tofu szerepel. 


Amúgy meg annyira hosszú a neve, hogy ki sem fér... Szal: Thai pirított csirke, chilis-gyömbéres-mentás-citromos spárgával, spenóttal és kesudióval. Nnnna. Igen kellemes. :)


Úgy vagyok a spárgával, hogy pont elég belőle ez az egy hónap az évben. Május elején mohón rávetem magam, jönnek a klasszikus olaszos/franciás receptek, de pár alkalom után a lelkesedés alábbhagy, kicsit elegem lesz, nem vagyok én versenyló, szoktam mondani, attól, mert csak egy hónapig méltóztatik teremni, én nem akarok éjjel-nappal spárgát enni. Elvégre annyi minden másnak is most van a szezonja, bendőm viszont csak egy van.

 

Viszont volt még egy uccsó spárgacsokrom, amihez már marhára nem fűlt a fogam, se rizottóba, se baconnel, sehogysem láttam lelki szemeim előtt a kívánatos végterméket, csak néztem rá bambán, ’veled meg mi legyen…’.  Nem túl lelkes keresgélés, aztán hirtelen  megakadt ezen a recepten a szemem. Óóó. Ázsiában is esznek spárgát, néééé… (Vascső, tom.) Hogyan is?

 

Aki hozzám hasonlóan kezd eltelni a már unalomig járatott variációkkal, és valami különlegesebbet is szívesen kipróbálna, annak szívből ajánlom ezt a kicsit sem hagyományos–thai jellegű (táj-jellegű, hehehe) -, spenóttal (szintén szezon!!), kesudióval, szójaszósszal, chilivel, lime-mal, mentával, thai bazsalikommal és gyömbérrel vadított receptet.

 

menta és thai bazsalikom - nálam... :)


Eredmény: a legszebb, legnemesebb búcsú, amit spárgától vehetek! A hirtelen pirítás következtében a spárga roppanósan friss maradt, a citromos/mentás/chilis együttes pedig kifejezetten felpezsdítette a már megszokott ízeket.  Fantasztikus lett, és külön pirospont jár azért is, mert pimaszul gyors és egyszerű. (Az előkészületeket követően (max. 15-20 perc) maga a sütés/pirítás mindössze 5-10 perc, attól függően, hogy tofuval vagy hússal készítjük.)

 

Tudni kell a csúcson abbahagyni. Viszlát spárga. Jövőre veled, ugyanekkor, ugyanitt.

 

Három praktikus megjegyzés:

  1. Ez egy stir fry, azaz hirtelen pirított étel. Ez általában kettőt jelent: egy, hogy igen nehéz elrontani,  feltéve - és ez egyben a kettes számú feltétel is - hogy minden alapanyagot előre kikészítünk a tűzhely mellé. Ha egyszer beizzítottuk a wokot, onnantól nagyon felpörögnek az események, tilos telefonálni, bort nyitni, virágot locsolni, vagy zöldfűszert aprítani. Illetve persze mindent lehet, csak kár lenne érte.
  2. Basmati rizzsel tálaltam. Ami a fenséges zamata mellett pergősségéről is híres fajta, de mindenkit megnyugtathatok, hogy a basmati rizst is szét lehet úgy főzni, hogy pálcikával-evős állagú legyen. Mivel én  kifejezetten szeretek pálcikával enni, picit sem bántam a dolgot.
  3. Mint minden stir fry, ez is azonnal fogyasztva a legfinomabb! Ha két-három adagnál többet készítenénk, a húst megpiríthatjuk egyszerre, de a többit érdemes két részben készíteni. Mindössze 2-3 perccel több idő, de sokkal jobban összetalálkoznak az ízek, ha kisebb mennyiségekben készül!

 

 

Thai pirított csirke chilis-gyömbéres-mentás-citromos spárgával 

(2-3 személy részére)

(eredeti recept innen)


Hozzávalók/Előkészületek


40 dkg csirkemell (2 db fél, azaz egy egész, filázett csirkemell) vagy 1 doboz tofu, vékony, kb. 3x1,5 centis csíkokra vágva

1 db lilahagyma, finomra aprítva (eredetileg 4 szál újhagyma, zöldestül)

1 ek frissen reszelt gyömbér

1/2 tk piros chili aprítva (vagy őrlemény, de nem por, hanem a darabos)

1 csomag zöldspárga, megtisztítva, végek levágva, kb 2 centis darabokra vágva

3 gerezd fokhagyma, finomra vágva

    1 bő marék pirított kesudió (én simán a sózottat szoktam használni, igény szerint feldarabolva (én egyben szeretem)

2 maréknyi friss spenótlevél, alaposan megmosva, lecsepegtetve, felaprítva kb 3-4x3-4 centis darabokra

1 kövér lime leve és reszelt héja

2-3 ek hoisin szósz (én sukiyaki wok-szószt használtam, de édes szójaszósz is jó)

1 kisebb marék friss mentalevél finomra aprítva

1 kisebb marék friss thai bazsalikom (vagy ha lehet, apró levelű bazsalikom), finomra aprítva

1 kisebb marék snidling, finomra aprítva

Szezám olaj / mogyoróolaj

 


Elkészítés

 

  • Minden hozzávalót előkészítek, és a tűzhely mellé felsorakoztatom.
  • A wokba löttyintek egy kis mogyoró és egy kis szezámolajat (nekem a szezámolaj önmagábam picit tömény, csak azért), és közepesen erős fokozaton felhevítem.
  • A csirkemell csíkokat (vagy tofut) pár perc alatt megpirítom, majd félreteszem egy tálba.
  • A wokba megint löttyintek egy kevés szezám- és mogyoróolajat. A forró olajra szórom a hagymát, gyömbért és chilipaprikát, spárgát, sóval meghintem, majd sűrűn kevergetve kb. 1 percig pirítom.
  • Hozzáadom a fokhagymát, kesudiót, spenótlevelet, és toávbbi kb 1 percig pirítom (a spenót levelek ne fonnyadjanak meg, inkább csak félkészek legyenek!).
  • Hozzáadom a zöldségekhez a pirított csirkét, belekeverem a lime levét és reszelt héját, valamint a sukiyaki szószt. Kevergetés mellett pirítom még maximum fél percig, eddigre a spenót pont elkészül, de a spárga kívül még éppen roppanós.
  • Leveszem a tűzről a wokot, belekeverem a mentát, a snidlinget és a bazsalikomot, és ha szükséges lenne, meghintem még kevés sóval.

 

Köretnek basmati rizset készítek. Rizzsel tálalva 3 fő részére lesz elég.


2009. május 20., szerda

Marokkói mandulás pulyka


Hétvége barátokkal. Mindehhez 2 napra és 8 emberre beszereztük (ill. nem én, de mindegy, akár én is lehettem volna) a 8 embernek 1 hétre elegendő, vagy egy hétvégére 16 főnek elegendő alapanyagot. Nézőpont kérdése, hogy mihez képest vásároltuk magunkat túl, a lényeg, hogy nagyon, olyannyira, hogy még a boroknak is konkrétan megmaradt a fele, pedig állítólag így is volt léggitározás a végén. Nem azért mondom, hogy állítólag, mert ne emlékeznék rá, hanem mert a vártnál hamarabb kidöntött az eurovíziós dalfesztivál és a tesco grillkolbász okozta hideg-meleg sokk, így esélyem sem volt látni.



Tehát, most van egy csomó maradékom. Feldolgozásra váró nyersanyaghalmaz, aminek zömével extrasürgősen kell kezdenem valamit. Első körben ezt a marokkóit kezdtem.


A recept előtt összegezném a hétvégén tett felsimeréseimet:

  • Strandolni szuper. Májusban különösen.
  • Értelmiségi társaságba eresztve az ember jobban teszi, ha nyitott fülekkel jár, mert a világmegváltó értekezések közepette óriás bölcsességek repkednek a levegőben. Olyanok, mint: „Az élet olyan, mint a tyúklétra. Rövid, és szaros.”
  • Ki gondolta volna, hogy a Tesco grillkolbász (színes címkés) remekbeszabott áru?
  • A hamuban sült édesburgonya majdnem pont olyan, mint a sült sütőtök. Ellenben iszonyatosan finom zöldhagymás tejföllel, ami a tökről nem mondható el.
  • Végezetül, a hétvége költői kérdése: vajon a boldogsághoz vezető rögös utat úthengerként erőszakolja simára a lelki szegénység?
  • Válasz: jó lenne, csak egy rövid időre, egy alap életfunkciókkal ellátott, pici, zöld növény lenni, fotoszintetizálni az univerzummal, és egy amőba végtelen, de bárgyún boldog egyszerűségében hömpölyögni az árral. Nem akarni mindenáron érteni, átérezni, megélni, gondolkodni. Úgy sokszor annyival könnyebb lenne. Most így vagyok.


Van még egy felfedezésem, de ez már a recepttel, azon belül is a mandula-pucolással kapcsolatos.

Mert jó dolog ez a mandula blansírozás, ha leforrázzuk a szemeket vízzel, pár perc után valóban ki lehet nógatni a kis pucér testüket a héjból, sőt, kifejezetten vicces, amikor a konyhából a könyvespolcig (ez nagy táv), rakétaként süvít a mandula, de azért a jövőben a gyárilag csupaszított változatot fogom leemelni a polcról. Macera, na.


És legeslegvégül egy megjegyzés. Ez a cucc másnap még jobb.



Marokkói mandulás pulyka

(a kiindulásnak számító recept itt)


Hozzávalók (2-3 személyre)

1 nagy fej vöröshagyma, finomra vágva

2-3 gerezd fokhagyma, finomra vágva

1 tk pirospaprika

¼ - ½ tk cayenne bors (ki hogy bírja a csípőset)

½ tk kurkuma

½ tk őrölt koriander

½ tk őrölt édeskömény

½ tk őrölt feketebors

¼ tk őrölt kömény

¼ tk rölt gyömbér

1 konzerv (400g-os) hámozott, tört paradicsom

½ cup víz

1 ½ ek friss citromlé

kb. 350g pulykamellfilé (eredetileg csirkecombok, de nekem az most nem volt) feldarabolva

olívaolaj

só ízlés szerint

1 kisebb padlizsán, ujjnyi kockákra vágva

½ ek friss majoranna zöld, finomra aprítva

1/4 cup blansírozott, vagy aprított, pirított mandula

fél marék friss korianderzöld, finomra aprítva


Köretnek

Kuszkusz-darát javasolok (kuszkusz készítésének leírása pölö valahol itt vagy itt)



Elkészítés

  • Kevés olajon, közepes lángon, fedő alatt puhítsuk meg a hagymát és a fokhagymát.
  • Keverjük ki egy tálkában a szárazfűszereket.
  • Adjuk a puha hagymához, és folyamatos kevergetés mellett pirítsuk 1 percig.
  • Öntsük fel a paradicsommal, a vízzel, és a citromlével, sózzuk. Forraljuk fel.
  • Helyezzük a szószba a húsdarabokat.
  • Várjuk meg, míg felforr, majd vegyük a lángot közepesen gyengére, és addig főzzük fedő alatt, míg a hús megpuhul. (Kb. 25-30 perc)
  • Közben a sütőt melegítsük 200 fokra.
  • A padlizsánkockákat forgassuk kevés olajban meg, majd sütőpapíron pirítsuk puhára (20 perc).
  • Ha kész, hagyjuk kihűlni a padlizsánt.
  • Keverjük bele a padlizsánt a kész pulykás szószba, majd szórjuk meg majoránnával.
  • Melegítsük össze, és további 5-10 percig főzzük (közepes láng).
  • Ha szükséges, sózzuk, vagy adjunk hozzá még citromlevet.
  • Pirítsuk meg a mandulát.
  • Tálalás előtt szórjuk meg a friss korianderzölddel és a pirított mandulával, majd így kanalazzuk a kuszkusz-darára.

2009. május 15., péntek

Spárgás-ricottás-baconös csirke fehérboros-mustáros újkrumplival



Jaja. :) Nem vicceltem. A gourmandula kannibalizálódik. :) 

 

Sok-sok húsos kaland után jött a ténymegállapítás, ez nem múló hóbort, hanem (stílszerűen) véresen komoly dolog. Úgyhogy, ezt megünneplendő, meg is vettem 5 év után az első tálca, saját fogyasztásra szánt happy chickent. (Magyarkiskerben Tanyasi csirke néven fut, most már ezt is tudom.) Mert ha már lúd, az legyen happy. Megmagyarázom.

 

Van egy ilyen rögeszmém, hogy ha egy állatot rossz körülmények közt, fénysugártól elzárva, egymás hegyén-hátán, szűk ketrecekben, szarkupacon, műanyagtápon tartanak, az az állat, legyen bármilyen korlátolt, borsószemnyi agya, akkor is boldogtalan, depressziós, feszült egy pára. Ilyen egyedet megsimogatni sem jó (tudom, ez nem a petfarm, deakkoris), nemhogy a villámra szúrni, hogy önkezűleg negatív energiákat kopipészteljek érzékeny szervezetembe.

 

Tehát, ha már elkezdtem falni a húst, és ha módom van rá, a boldogan kapirgáló, réten szaladgáló, kotyogó tyukicákat részesítem előnyben. Azaz  a happy chickeneket.

 

És most el ne kezdjen engem senki józanítani, meg okosítani, hogy jajj, nehogymárbevegyem, hogy a tanyasi csirkéket tényleg úgy tartják, mint amit a rajzon látok (vigyorgó kotkoda kapirgál a réten). Én ugyanis dédelgetném tovább ezt a disneylandes idillt, főleg ha tényleg ennyin múlik, hogy továbbra is örömem leljem egy jó grillcsirkében. Mert szavakba nem önthető, mennyi kulináris orgazmus ért húsfronton az elmúlt hetekben. A renaissance új értelmet nyert a 21. században, a konyhámban, a tányéromon.  Szal plíz yall, hagyjátok meg nekem ezt a képet, ne ébresszetek fel, mert ez most így nagyon jó!!!

 

Minden egyes falat eufórikus momentum, közben szájcsücsörít, szembecsuk, bólogat, és vigyorog, falat lenyel, jön az „ŰŰŰ”, kanyarodik még egy füligszáj. Így eszem én, ha valami nagyon ízlik. És mostanában minden ultraízlik. Most fedezek fel (újra) egy csomó mindent, és miközben lelkesen eszem, azon értetlenkedem, mégis hogy a búbánatba bírt ez kimaradni 5 éven át… Besenyő család jut erről eszembe, magamnak is szegezem gyakran a kérdést: „Maga nóóóóórmáááááááálisssss?’

 

Kacsamell, sült kolbász, grillcsirke, virsli(!!!), bring it on. :) Egy húsevő vega lettem. 

 

A húsra flasheléssel járó egyéb örömök:

  • Az „alig tudok választani” új értelmet nyert az étlapok böngészésekor.
  • A benzinkutak szendvicsválasztéka nem kiakaszt, hanem lázba hoz. (OMV mediterrán grillcsirkés szendó -  óóóómária)
  • Percekre leköt a virslis pult a közértben.
  • Vicces, ahogy a környezetem kezel: mintha valami hosszú évekig tartó buddhista elvonulásról érkeztem volna vissza; nem nagyon értik, miért volt erre nekem szükségem, de örülnek, hogy végre újra itt vagyok.


Álmodni sem mert horizontok tárulnak elém, régen bezárt kapuk nyílnak ki, ami a kedvenc nemzetközi konyháimat illeti. Indiai, thai, arab, cajun, karib kaják, beleremegek a bőségbe. Nincs annyi happy chicken, mint amennyi specialitást újra kell élnem, ki kell próbálnom!!!

Alig várom az első bográcsozást, tojásos-kolbászos lecsót, 10-méteres grillt, stb…!!! Már a gondolattól is megfekszem. :)

 


És akkor mi lesz most?



Nemtom. Csak azt, hogy múltkor továbbraisvega-Mams kérdezte szomorúan: 'Akkor te vacsorára már nem is kérsz tofut?' ’Hát nem.’ :)

 

5 év sok idő. Sok pótolnivalóm van. Óriás vehemenciával vetem magam a felfedezésbe, és élvezem, amíg csak lehet. Ki tudja, meddig tart ez az állapot. Remélem, normalizálódom, és örökké. És akkor talán néha jöhet a tofu is. Jelenleg ipari szemétnek azt látom, nem a virslit.

 


 

Zöldspárgás-citromos ricottakrémmel rakott csirke, 

fehérboros-mustáros szószba forgatott újkrumplival

(és sok-sok baconnel minden fázisban, biztos ami ziher)

 

Vettem a múltkor ricottát és egy csomag zöldspárgát a happy chicken mellé, és ezt vizualizáltam belőle.

Feltekert, töltött csirkemell roládként indultam neki, de be kell látnom, hogy sürgősen kell szereznem egy húsklopfolót (!!!), mert a serpenyővel lapítás közveszélyes és barbár módszer. Ezt bölcsen, és még éppen időben felmérve döntöttem -az eredeti terveimmel szembe menve- az egyszerűbben összekalapálható, rakott változat mellett.

 

 

Hozzávalók (2-3 személyre)

3 db fél csirkemell (azaz 1,5 csirkemell)

fél csomag bacon szalonna (igény és ízlés szerint)

1 kis doboz ricotta (250g)

1 csomag zöldspárga (400g??)

1-2 citrom leve

1 csokor petrezselyem

só, bors

 

Körethez:

Fél kiló úkrumpli, megpucolva, falatnyi kockákra vágva

4 szál újhagyma

fél deci száraz fehérbor

fél deci húslé

1 kiskanál dijoni mustár

pár csepp citromlé

 



Elkészítés


  • A  megmosott spárgaszárak fás végét lenyisszantom, a maradékot félcentis darabokra aprítom, és vajon/baconon (igen, én mindkettőt adtam neki), kevés sóval és löttyintésnyi fehérborral roppanósan puhára párolom/pirítom.
  • A ricottát az elkészült spárgával elkeverem, sóval, borssal, ízlés szerint citromlével elkeverem.
  • A csirkemellet kilapítom (3-4 mm), sóval, borssal meghintem, és vaj+baconon éppenhogycsak megpirítom (fél-fél perc oldalanként).
  • Egy kisméretű tűzálló tálat baconszeletekkel kibélelek, ráteszem a csirke felét.
  • A csirkére egyenletesen ráterítem a ricottás krém felét.
  • Még egy réteg csirke, majd az egészet betakarom a ricottás krémmel (második adag krémbe kevertem egy kevés petrezselymet is, nem ártott neki).
  • 180 fokra előmelegített sütőben 45 percig sütöm, aztán 5-7 percig pirítom (volt egy pici lé az alján, így az utolsó 5 percre résnyire nyitottam a sütőajtót, és szépen elpárolgott).

 

Míg sül a  csirke, gyorsan elkészítem a szószt és nekilátok a krumplinak.

 

Szósz

Riszájkingolom a csirkésbaconös serpenyőt. A szaftot felöntöm egy kevés vízzel (nem volt konkrét húslém), és fél deci fehérborral forralom pár percig. Ha picit sűrűsödik, belekanalazom a musárt, ízlés szerint pár csepp citromlét is adok hozzá, sózom, borsozom, készen is vagyunk.

 

Köret és tálalás

  • Az újhagymát olívolajjal kevert vajon megdinsztelem (zsiradék fajtája opcionális, nekem ez vált be), majd hozzáadom a krumpli-kockákat, picit pirítom, aztán fedő alatt (néha megkavargatva) megpuhítom. Végén fedő nélkül is pár percig forgatom, hogy a kockák szépen megpiruljanak.
  • Kevés finomra vágott petrezselyemmel elkeverem, és tálaláskor kanalazom rá a fehérboros-mustáros öntetet, a tálból kiemelt husiblokkot pedig mellé ültetem.

 

Omlós lett, pikáns, olyan, hogy olyan. Most meg úgy ülök itt, bárgyú, átlényegült mosollyal az arcomon, mint egy jóllakott napközis. És tényleg. :)

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin