„Londonban ez végülis piknikidő.” –állapította meg BP a terasz esőtől védett sávja alól szemlélve az esőfelhők uralta, zokogó eget. És bár remek alkalom lett volna BP-t előedzeni a rá váró zord időjárás elviselésére, inkább más edzésmódot választottunk, és megterítettünk a nappaliban.
A tavalyi piknik hagyományt teremtett, és a vacak időjárás idén sem tudta kedvünket szegni. Borkoktélok bekészítve, Guilleaume, a piknikkosár megpakolva, pokróc és párnák a nappaliban széttdobálva, rádió ment sztereó, sőt, még számot is majdnem kértünk a kívánságműsorban (de aztán persze nyilván mégsem), szal jó volt ez így, tollasozni meg úgysem akart senki. Éljen a 15 éves barátságunk.
Vegatérítő májpástétom
Welcome a ló túlsó oldalán! És ha már átestem, hústortával ünnepeltünk.
Vagyis májpástétommal. Igen, ez AZ a májpástétom, a nagynénim féle világbajnok specialitás, ami 5 év húsmentes élet után visszaterelt a ragadozók taposta, buja bokrokkal és csodaszép virágokkal szegélyezett ösvényre. Az all-time családi kedvencek egyik meghatározó darabja, ami legjobban akkor ízlik, ha maga S készíti, de azért így is igen jól esett.
Egy visszajelzés alapján a pástétom egyébként nem ilyen, mert az simább, de mivel ennél részletesebb magyarázatot nem kaptam, én pedig csak a nagynénim pástétomát ismerem pástétomnak, viszonyítási alap híján a jelleg-alapú, helyes besorolással a továbbiakban nem foglalkozom.
És hogy mit ettünk még? A pástétomot pirítósra kentük (a nappaliban történő piknikezés nagy előnye a friss pirítós), BP pedig telepatikus módon álmodta meg a tökéletes köretet, azaz citromos-mentás-korianderes taboulét, ami mellé kiegészítésképpen egy egyszerű balzsamecetes bébispenót salátát is összedobtunk. Záróakkordként M büntetett, nagyon durván finom csokis muffinokkal.
Jövőre 16 leszünk, vágjátok?! Mekkora Sweet Sixteen zsúr lesz! Ki tudja, még az is lehet, hogy a Hyde parkban, napsütésben.
Fontos megjegyzés: ha elkészült, langyosra szellőztetve már szeletelhető és fogyasztható is, de ha igazán jót akarunk magunknak, és miért ne akarnánk, az élvezeteket maximalizálandó tegyük hűtőbe egy éjszakára, mert másnap ebédre érnek igazán össze az ízek.
Sárika féle májpástétom
Hozzávalók:
(25 cm átmérőjű tortaformához, vagy két kisebb tálhoz)
0,5 kg pulykamell
0,5 kg csirkemáj
2db közepes méretű paradicsom
2 db közepes méretű TV paprika
2 db lilahagyma
3 db közepes fej vöröshagyma
6+2 db tojás
só, bors
őrölt szerecsendió
2 ek. dijoni mustár
2 kk őrölt édes pirospaprika
2 marék zsemlemorzsa
Elkészítés:
- 2 db lilahagymát finomra aprítok, olajon megfuttatom, hozzáadom a felszeletelt paprikát és a paradicsomot is.
- Ha már félig megpuhult, lehúzom a tűzről, hozzáadom a pirospaprikát, majd visszateszem a tűzre a serpenyőt, és lecsósra főzöm a zöldségeket (lehet, hogy fedő is kell hozzá, hogy ne piruljon meg a paprika).
- Ha kész a lecsóalap, két részre szedem. Innentől két serpenyővel dolgozunk (vagy egyiket a másik után készítjük el).
- Az egyik adag lecsóhoz hozzáadom a darálthúst, a másikhoz a májat, és mindkettőt készre pirítom. (Májat ne sózzuk pirulás közben, majd csak a végén!)
- Ha mindkét husi kész, 3 hagymából és 6 tojásból rántottát készítek (só, bors mehet bele).
- Ha ez is kész, mindent összeborítok egy nagy keverőtálban, és bot-turmixszal pürésítem.
- Belekeverek két evőkanál mustárt, 2 csipet őrölt szerecsendiót, őrölök rá egy kis borsot, és ha kell, meghintem kevés sóval.
- Ha ízre jó, beleütök két nyers tojást, és alaposan elkeverem.
- Kivajazok egy sütőformát, körbehintem zsemlemorzsával, és beleegyengetem a húsos masszát.
- Egy magasabb falú tepsibe két ujjnyi vizet öntök, ebbe a fürdőbe ültetem a pástétommal teli tortaformát (fontos, hogy a tortaforma jól zárjon!)
- 200 fokos sütőben (légkeverés) sütöm 30 percig, majd a gőzfürdőből kivéve további kb 25 percig sütöm egymagában.
- Opcionális: a végén picit pirítottam is alsó/felső fokozaton. (kb 5 perc)
- Ha kész, hagyom langyosra hűlni, késsel körbe-lazítom a karimát (hogy a zsmlemorzsa a pástétomhoz tapadjon, ne az edény falához), és kipattintom a formából. (Kerémiatál esetén simán ki lehet borítani.)
Azonnal is ehető, de kb. fél nap hűtőben érés után a legeslegjobb.
Tipp: szerintem nagyon menne hozzá egy-két csipetnyi kakukkfű, de ezt még nem próbáltam, első alkalommal nem vagánykodom.