2011. november 19., szombat

Marokkói narancsos-mandulás marharagu


Mandula, aszalt sárgabarack, narancs, menta... eddig kedvemre való édesség is lehetne, de marhahússal az egyik legizgalmasabb, legkerekebb marokkói étel, amit valaha készítettem.

Nem egy mai darab, síeléskor készült az első adag, még márciusban. Emlékezetes próbálkozás, nem csak azért, mert zseniális recept, hanem mert jóval tovább készült, mint amire számítottam. Ezt a társaság nyilván nem értékelte, az egyre fokozódó éhség mellett azért sem, mert a fürdőző idejük látta kárát tévedésemnek. A belső viszály idővel elült, azóta hasonlót csakis az Aranyásók névre hallgató társasjátékkal sikerült szítani. Btw utóbbit minden baráti társaságnak szívből ajánlom, de óva intek mindenkit, játékban nincs szerelem, nincs barátság, a vér szava se szent, sőt, minden morális gát nagy lendülettel szakad át. Az is lehet persze, hogy mi játszunk vehemensebben az átlagnál.

Vissza a békéhez és a raguhoz: a családi béke megőrzése érdekében számoljunk 3 órát az elkészítésére.

Egyáltalán nem szándékos, de hasonlóan az elmúlt receptekhez, ez is GoodFood szerzemény. Hiába, az oldal remek, én pedig nagyon kényelmes vagyok.


Hozzávalók (3-4 személynek):


  • 550g kockázott marhahús (eredetileg bárány; lehet lapocka, vagy egyéb, ragunak/pörköltnek való hús)
  • 1 db hagyma, felaprítva
  • 2 gerezd fokhagyma, felaprítva
  • 700ml alaplé (én vizet használtam, bevallom, csak leveskockát ne!!)
  • 1 narancs reszelt héja és lkifacsart leve
  • 1 db fahéjrúd
  • 1 ek. Méz
  • 175g aszalt sárgabarack
  • 3 ek. Friss mentazöld, aprítva
  • 25g őrölt mandula
  • 25g pirított szeletelt mandula
  • só, bors
  • olíva olaj


Elkészítés:

  1. Az olajat felforrósítom egy serpenyőben. Mivel alaplevet nem szoktam magammal vinni síelni, egy kis szalonnát is tettem bele, ha jól emlékszem.
  2. A zsiradékon közepesen erős láng felett, sűrűn kevergetve, 3-4 perc alatt egyenletesen megpirítom a húst. Ha kész, félre húzom.
  3. Egy lábasban oaljat forrósítokl és közepes láng felett, kb. 5 perc alatt puhára pirítom a hagymát és a fokhagymát. Ha megvan, belekeverem a húst, felöntöm az alaplével/vízzel, beleteszem a narancs héját és levét, a fahéjat, mézet, sózom és borsozom. Kb. 1 órán át főzöm.(Ez a kritikus rész, a hús majdnem puhuljon meg, ez hústól függően eltérő időbe tellhet.)
  4. Ha a hús már majdnem megpuhult, beleteszem a sárgabarackot és a menta kétharmadát, és addig főzöm, míg minden megpuhul. (min. 30 perc).
  5. Közben gyorsan elkészítem a kuszkuszt: szokásostól annyiban eltérő módon, hogy szárított mentát keverek a darába (utána keverem el sóval és kevés olajjal, legvégén pedig felöntöm vízzel).
  6. Ha megpuhult, beleszórom a darált mandulát, ettől szépen besűrűsödik a ragu leve.
  7. A szeletelt mandulát serpenyőben megpirítom.
  8. Tálaláskor a tányérra kuszkuszt kanalazok, mellé/rá teszem a ragut, amit megszórok egy-egy csipetnyi maradék friss mentával, és pirított mandulával.

Mascarponés csirke (Csirke Cacciatore)



Köztudott az az általános nézet(em), hogy paradicsom és lime/citrom nélkül nem élet az élet. Utóbbi tárgykörben arányokat tekintve sokat jegyzeteltem az elmúlt évben, most jöjjön hát egy paradicsomos recept, ami szégyenszemre nem került ide előbb. 

Ez az étel ugyanis az egyik legesleglegkedvesebb receptem; túlzások nélkül állítom, hogy tökéletes.  A tökéletességét az én személyes ízlésemen túl bizonyítja, hogy a nem éppen kis méretű GoodFood receptárban a valaha volt legnépszerűbb sós étel az értékelések alapján, és egyébként is csak három sütemény előzi meg. Jó másfél éve fedeztem fel, azóta várat magára a publikálás, ez a kép is nyár óta parkol a gépemen; hát éppen ideje, hogy idekerüljön. Egyszerű, elronthatatlan, isteni; tényleg nem tudom mi jobb történhetne egy kis bőrős csirkével. (Megjegyés: a képen úgy tűnhet, hogy a szósz híg. Jelentem, hogy az életben a szósz sűrű és krémes, ahogyan a nagy könyvben meg vagyon írva.)

Ami fontos, és itt igazán nagyon fontos: a paradicsomos alkotóelemek minősége: ne spóroljunk rajtuk, csakis a legjobb kerüljön bele! A koktélparadicsom konzervet ne helyettesítsük mezeivel, nem ugyanaz, előbbi sokkal édesebb, finomabb, egyenesen hiba lenne nem ilyet használni. A Muttinak van ilyenje, pár boltban kapható, nem lehetetlen beszerezni. Ha mégsem, akkor igazi koktélparadicsommal és mellé egy kis Mutti szósszal is remekül működik, sőőőt, nyáron ez az alap! (Ilyenkor a paradicsomot egészben forgatjuk a már dinsztelt hagyma közé, és ha már kezdi magát megadni, akkor öntjük nyakon a szósszal, többi mind uaz, mint amit alább leírok).
Hús: bőre mindig maradjon rajta, csirkemell mellé felsőcombot is próbáltam, természetesen nem rontotta el.
Paradicsom-mániákusoknak: én általában dupla adag szószt csinálok, de még ha nem is lennék mániákus, az tény, hogy a megadott szószmennyiség másfélszerese mindig elkél...
Az pedig alap, hogy bazsalikomból MINDIG frisset, csakis frisset használunk, nem vágva, hanem tépve.


Hozzávalók:
(eredeti recept itt)

  • 1 hagyma, finomra aprítva
  • 2 gerezs fokhagyma, aprítva
  • olíva olaj
  • 2 x 400g (2 konzerv) Mutti koktélparadicsom konzerv
  • 4 nagy ek. mascarpone
  • Nagy maroknyi friss bazsalikom levél
  • 6 db (fél) csirkemell bőrével!
  • Köret: darabolt olasz tészta, ami van otthon, én fusilli párti vagyok, mert a csavarjáratokban remekül megül a szósz.


Elkészítés:
  1. A sütőt 170 fokra melegítjük (légkeverés).
  2. A hagymát és a fokhagymát 3 ek olajon, közepes lángon (hogy ne barnuljon meg a fokhagyma) átlátszóra puhítom. Ne kapjon színt!
  3. Ráöntöm a paradicsomot, sózom, borsozom, kb 10-15 percig hagyom főni, ennyi idő alatt szépen besűrűsödik, teteje fényes lesz.
  4. Míg a paradicsomszósz fő, kevés olajat forrósítok egy másik serpenyőben, és a csirkemelleket mindkét oldalukon aranybarnára pirítom. Javaslom először a bőrös felét jó ropogósre sütni, és utána fordítani. Ha kész, egy akkora bőrrel felfelé sütőtálba fektetem a husikat. Akkora legyen a sütőtál, amiben nem túl szorosan, de azért egymás mellé pont elférnek a csirkemellek. Ha a sütésből maradna szaft, az is mehet a tálba.
  5. Ha a szósz 10-15 perces főzési ideje lejárt, tűzről leveszem, és belekanalazom a mascarponét. A bazsalikom felét nagyvonalúan beletépkedem, és éppen hogy belekeverem (nem vágom, nem aprítom, TÉPEM, mert így ezerszer intenzívebb az íze).
  6. A szószt a húsos tálba öntöm, először a hús köré, aztán mindenhová.
  7. 25-30 percig sütöm, amíg a hús mepuhul.
  8. Megfőzöm a tésztát.
  9. Ha kész a hús, a maradék bazsalikomot a tál tetejére tépkedem, így tálalom. Tálaláskor egy adag tésztára kanalazom a szószt, a húst mellé teszem.

2011. március 9., szerda

Citromos vaníliás sült desszert



Tovább él a citromláz, most egy vízágyban sült kanalas desszert formájában. Se nem tészta, se ne krém, vagyis inkább mindkettő egyszerre. Felül puha piskóta szerűségre sül, az edény alján pedig lágy citromkrém formálódik. Forrón tálaljuk, mellé tejszínhab, esetleg vanília fagyi dukál.

A kanalas desszertekhez egyébként mindig is vonzódtam, valahogy az ormótlanul nagy ezüstkanállal szedés olyan békebelien emberi, amilyen csak egy ősz hajú, kontyos, kötényes, keskenyszájú, derűsen ráncos, csillogó szemű nagymama tud lenni. Ez a desszert nem akar többnek látszani, mint ami, holott sokkal több annál, mint aminek mutatja magát. Értitek? Én most kicsit belezavarodtam, de azt hiszem, értem magam. Nem ragozom, tény, hogy nem a világ legszebb desszertje, viszont tele van szeretettel, és nemmellesleg mivel citromos, magától értetődően szuperfinom. Tökéletes finise egy verőfényes vasárnapon, szűk családi körben elköltött ünnepi ebédnek.

Elég nehéz lehet elrontani, így dummy-k is bátran nekiveselkedhetnek.



Citromos vaníliás sült desszert

Hozzávalók:
50g vaj
200g cukor
1 citrom lereszelt héja
100ml frissen facsart citromlé
3 db tojás, szétválasztva
50g liszt, átszitálva
250ml tej
1 tk vanilla kivonat vagy egy rúd kivájt belseje (a tejbe áztatva)
porcukor díszítésnek
2 zsacskó habtejszín


Elkészítés:
  • A sütőt 160 fokos légkeverésre állítom (hagyományos sütő 180 fok).
  • A vajat felkockázom, a cukkorral és a citromhéjjal habverő segítségével krémesre keverem (akkor jó, ha már halvány krémszínű a keverék, ez kb 5-6 perc)
  • Hozzáöntöm fokozatosan és egyenként a citromlevet, a tojássárgáját, az átszitált lisztet, a vaníliás tejet és addig dolgozom a habverővel, míg egyenletes masszát nem kapok.
  • A tojásfehérjéket a megtisztított habverővel majdnem teljesen keményre verem (már legyen kemény, ne folyjon, de ne legyen túl kemény se), és összeforgatom a tésztával, óvatosan simára keverem.
  • A tésztát egy kivajazott tálba öntöm, a tálat pedig egy forró vízzel félig felönött tepsibe ültetem. Így teszem a sütőbe, ahol 45-50 percig sütöm.
  • Akkor jó, ha a teteje aranybarna, a felső réteg puha piskóta-szerű, a tál alján viszont marad kb. egy ujjnyi réteg citromkrém.
  • Míg hűl egy keveset, felverem a tejszínhabot.
  • Melegen tálalom, méghozzá úgy, hogy a tányérra szedek egy adagot, ami mellé a felvert tejszínhabból is kanalazok. 


2011. március 3., csütörtök

Datolyás spenóttal töltött csirkemell almás paszternákpürével


Alacsony zsírtartalmú, 300 kcal alatti, „de megnemmondod hogy  az” vacsorák gyűjteménye érkezik e-mailben. Kattintsak, ha érdekel a szelekció. Naná, hogy kattintok. A remény hal meg utoljára.

Hamar ráakadok, kiemelkedik a mezőnyből : „Spenóttal és datolyával töltött csirke”. Spenót és datolya együtt…?!  Ez vagy nagyon jó, vagy bűn rossz. A sóssal kevert datolyás cuccok mostanában amúgy is kifejezetten érdekelnek. De spenóttal? Mondjuk  a datolyás padlizsánkrém is bizarrnak hallatszott elsőre, aztán mégis fényesre törölgettük a tányért. Nézzük a recept értékeléseit: elég jók. Értelmes hozzászólásokkkal. Hm.. Ne légy nyúl. Kalória: 252 kcal adag. Viccelsz. Ezzel kellett volna kezdeni.

És mivel ez arcpirítóan kevés kalória, előtte meg lehetne olyan almás paszternák leves, az, amit a Fine Cooking szerkesztője említett egy őszi szám bevezetőjében. Recept, az nincs, de majd keresek.  Állat lesz.

Hazafelé beszerzek, és otthon látom csak, hogy a köretnek szánt zöldbabról megfeledkeztem. Újratervezés.  Így lesz levesből püré, és kerül majd a hús mellé. Aztán csirke készítés közben rám kacsint életem első üveg sherry-je, és bekönyörgi magát a szószba. A finisben nem bírok megálljt parancsolni ösztöneimnek, és végérvényesen búcsút intve a 252 kalóriás fogásnak, megküldöm mascarpone-val a szószt, csak a krémesség kedvéért. Így kerek. Mint a fenekem.

Míg sül a csirke, dolgozom a körettel, meglepően hamar elkészül. Arra még pont van időm, hogy a csirke alatt összegyűlt szaftot és a serpenyőben maradt szaftot egészen kevés vízzel és sherryvel lazítsam. Ebből a sűrű szószból csurgatok a pürére tálaláskor. Jót tesz neki. 252 helyett most járhatunk úgy 1500 kalóriánál. Nagyon szép ív.

De eeeeej, nem lehet állandóan azt nézegetni, hogy mi mennyi kalória, nem?!

Verdikt: hiba lett volna a fapados verzióval beérni, hiszen akkor nem tudtam volna meg sosem, hogy a sherryvel és mascarpone-val megpakolt spenótos datolya csirkébe töltve fenséges étek.

Megjegyzések: 
  1. egy komoly felfedezés kapcsolódik ehhez az ételhez: a szír boltban kapható csirkemell az valami brutálisan finom. Mindenkinek melegen ajánlom.
  2. arabos ételről van szó, ezért oda soroltam, de tisztában vagyok vele, hogy a sherryvel felrúgtam a szabályokat; ebből is látszik, hogy bűnbe esni néha édes..


                                                                 
Datolyás spenóttal töltött csirkemell almás paszternákpürével

Hozzávalók
Csirkéhez:
1 hagyma, finomra aprítva
2 gerezd fokhagyma, felszeletelve
olívaolaj
4 nagyobb szem datolya , apróra vágva
200g friss spenót , durván felaprítva
2 tk őrölt római kömény
4 db csirkemell (= 2 pár, csontozva, bőr nélkül)
2 ek. gránátalmaszirup vagy méz (mézzel csináltam)
Kevés sherry

Püréhez:
850g paszternák (gyökér) , meghámozva, és feldarabolva
2 db alma, édes-savanykás fajta , meghámozva, kiagozva, negyedelve
50g vaj
csipet őrölt római kömény
¼ tk őrölt koriander
100ml tej



Elkészítés:
  • A sütőt 180 fokra (légkeverés) melegítem (hagyományos sütő esetén 200 fok).
  • A hagymát és a fokhagymát kevés olívaolajon, alacsony-közepes fokozaton dinsztelem, közben picit sózom. Ha kész, belekeverem a datolyát, spenótleveleket és a fele római köményt, és a keveréket még 1-2 percig pirítom. 1 perc után meglöttyintem érzés szerint kevéske sherryvel, fél percig hagyom gyönygyözni, majd belekanalazok a serpenyőbe két-járom púpos kanál mascarponét is. Krémesre keverem, rottyantok rajta párat, ha elég sűrű, sózom és megszórom frissen őrölt borssal, majd lehúzom a tűzről.
  • A csirkemellet nagyon óvatosan, éles késsel hosszában bevágom,  a cél egy helyes, luk-és balesetmentes tasak megvalósítása. A tölteléket négy felé osztom és egy kanál (és az ujjaim) segítségével a húsok üregébe töltöm.
  • A töltött csirkemelleket egy kisebb méretű sütőtálba ültetem. A maradék köményt a húsokba dörzsölöm, jófajta sót hintek rá és frissen őrölt borssal szórom meg. Legvégül a mézet/szirupot rácsurgatom, picit elegyengetem a mázat. A biztonság kedvéért egy kis sherryt löttyintek a csirkék alá. A tálat az előmelegített sütőbe teszem és a húst kb. 20 perc alatt aranybarnára sütöm. (csirkemell nagyságától függően ez változhat, nekem 25 perc volt, míg az óriáscsirkék megpuhultak).
  • Miközben sül a hús, gyorsan elkészítem a köretet: a paszternákot és az almát gyönygöző sós vízben  puhára főzöm (kb 10 perc), majd leszűröm és félreteszem.
  • Kisméretű lábosban felolvasztom a vajat és elkeverem a fűszerekkel (max közepes láng!),  pár percig hagyom hogy olvadozzon, dolgozzon, tulajdonképpen tisztított vajat készítünk (így sokkal aromásabb a vaj). Ha gyönyörű aranysárga színű lesz a vaj, és kezd aranybarna fűrészpor gyűlni az edény alján, óvatosan hozzáöntöm a tejet, és megvárom, míg felmelegszik.  
  • A vajas, fűszeres tejet a leszűrt, főtt paszternákkal és almával elkeverem, és botmixerrel pürésítem. Ha szükséges , sózom, borsozom.
  • A csirkék alatt összegyűlt szaftot a már használt serpenyőbe öntöm, fellazítom egészen kevés (1-2 evőkanálnyi) sherryvel és vízzel, és nagy tűz felett sziruposra hevítem.
  • A kész csirkemellből egy darabot tányérra szedek, mellé kanalazok a püréből, a püré tetejére pedig csorgatok a szirupból egy keveset. 
Jó étvágyat!

2011. február 24., csütörtök

Körtés-édeskömény gumós sütőtök krémleves




Édeskés, savanykás, sós és csípős. Ez a koktél mindig jöhet. Nem csoda, hogy ez a körtés-édesköményes sütőtök krémleves az egyik kedvencem lett ezen a télen, és tőlem szokatlan módon már meg sem tudom mondani hányszor készítettem idén. Munka után hazaesve, farkaséhesen kép sose készült, pedig első találkozás után tudtam, hogy ez hosszú kapcsolat lesz. Most pótolom a lemaradást, ennek a levesnek az életemben a helye.

Persze éhesen, kapkodva készítve mindig adott a rögtönzés, ezért hol így, hol úgy mindig eltérek ettől az alaprecepttől. Próbáltam vízzel, alaplével, almalével, édesebben, csípősebben, rómaiköménnyel fűszerezve, sőt egyszer még úgy is (akkor nem siettem annyira), hogy a tököt külön, előre megsütöttem. Mindig, mindenhogy kedvemre való lett. Fontos megállapítás (bár a fotóról pont lemaradt): a krémes joghurt nagyon kell bele a végén.



Hozzávalók (kb 6 főre):


2 db póréhagyma, megpucolva, felkarikázva
kb 1 db kisebb / közepes méretű sütőtök, meghámozva, 2 centis kockákra aprítva
2 db nagyobb körte (lehetőleg ízesebb, szaftosabb fajta, mint az anjou vagy bartlett), meghámozva, kimagozva, felkockázva
2,5 cm hosszú gyömbérdarab, megpucolva, felkockázva
Alma vagy körte cider (opcionális, én nem helyette, de jobb hílyán 100% almalét teszek bele)
1,2l víz (vagy kevés alaplé és víz)
Krémes joghurt (pl. török) a tálaláshoz
1 db édeskömény gumó, megtisztítva, felaprítva
Chili paprika nagyjából kierezve, felaprítva
Frissen őrölt fekete bors
Őrölt fahéj a tálaláshoz
Tengeri só
Sózatlan vaj


Elkészítés:
  • Közepes láng felett megolvasztom a vajat egy lábosban, és a póréhagymát meg dinsztelem rajta.  
  • Hozzákeverem a tököt, körtét, édesköményt, gyömbért, fél ek. sót, és az egészet felöntöm 1,2l folyadékkal (talán a legjobb a víz, vagy alaplé és víz fele-fele arányban). Forráspontig hevítem, aztán alacsonyabbra veszem a hőt és addig főzöm fedő alatt a levest, míg minden meg nem puhul (kb 25-30 perc).
  • A lábost félrehúzom a tűzről, és botmixerrel pürésítem. A sűrűséget almalével (vagy eredetileg ciderrel, vagy vízzel) lazítom.
  • Sózom és borsozom, amennyiben még szükséges, és belekeverem az aprított chilit is.
  • Tálaláskor egy kiskanál joghurtot kanalazok a levesbe, és meghintem egy csipet őrölt fahéjjal is, ezt utána mindenki elkeveri magának. 

2011. február 22., kedd

Nagyoncitromos török joghurtkrém



Megint citromos. Konkrétan megint ugyanaz a citromkrém, másképpen felhasználva. Én mondtam, hogy kattanás van.

Ez most kéremszépen egy szuperkönnyen elkészíthető török fantáziadesszert, történetesen az idei év egyik legnagyobb felfedezettje. Isteni, isteni, isteni.  És nyugtassuk magunkat azzal, hogy telistele van C-vitaminnal. Még azelőtt készült, hogy mentünk volna Isztambulba, de azóta is csináltam, egyszerűen nem lehet róla lejönni.

És hogy mitől török? A valódi török joghurt miatt, na meg a narancs és a gránátalma okán (amivel most Isztambulban Boszporuszt lehetne rekeszteni), valamint jó ok erre a citrom is, ami éppenséggel szintén nem idegen a török konyhában. De talán az a legfontosabb, hogy én töröknek akarom hinni.
Vagy arabnak. Az attól függ, hogy éppen mit követ. Mert például kétszer követett marokkói sült csirkét (ami az év másik nagy felfedezése), és akkor mondjuk feltétlenül arabnak akartam hinni.
A fotóhoz már nem maradt, de filézett narancsot is teszünk bele. És azt mondtam már, hogy isteni?




Nagyoncitromos török joghurtkrém

Hozzávalók: 
(6-8 adaghoz)
2 nagy doboz (2x450g) török joghurt (kapható a szír boltban, az arab hentesnél, akár nagyobb ABC-kben, helyettesíthető görög joghurttal is)
1 db nagyobb narancs, kifilézve (hártyátlanítva), felkockázva
1 db gránátalma kivájt magjai
2-3 marék magvak (pl kesudió, mogyoró, mandula)

Citromkrémhez (eredetileg itt):
Hozzávaló a citromkrémhez (kb 3-4 dl):
3 nagyobb tojás
kb 1/3 cup (80 ml) frissen facsart citromlé (én 3 közepes citrom levét szoktam használni), facsarás után leszűrve
1 ek. (4 grams) frissen reszelt citromhéj 
150 gramm cukor
4 ek (56 gramm) sózatlan vaj, szobahőmérsékleten


Elkészítés:
Elkészítem a citromkrémet.
  • Egy lábosban vizet forrósítok, közepes lángon tartom.
  • A citromlevet, tojást és a cukrot egy tálban elkeverem, és a gőz fölé ültetem. Innentől kezdve kb 10 percig FOLYAMATOSAN mellette állok és kevergetem gyengéden egy kézi habverővel.  A 9. perc tájékán hirtelen elkezd veszettül sűrűsödni, ez nekünk jó. Ha kb. tejföl sűrűségű, lehúzom a gőzről.
  • Ha becsomósodna, le lehet szűrni.
  • A vajat elkeverem benne, ha felolvadt, hozzáadom a citromhéjat is.
  • Először hagyom kihűlni, majd hűtőben teljesen lehűtöm. 

Ha készen van a krém:
  • A hideg joghurtot krémesre keverem a hideg citromkrém nagyjával (keveset félreteszek díszítéshez), és poharakba töltöm.
  • A joghurtkrém tetejére teszek 1-1 kiskanál tömény citromkrémet dísznek, köré ültetek pár szelet narancsot, pár szem frissen pirított magot (vegyesen) és megszóróm a gránátalmával. Lehűteni is lehet, de azonnal is fogyasztható. 

2011. február 21., hétfő

Nagyoncitromos keksz


Citrom citrom és citrom. Teljesen rá vagyok indulva (na meg a lime-ra), mint ahogy erre a nagyon citromos krémre is (aka lemon curd). Olyannyira, hogy amióta B&J tortájába tettem belőle, számtalan dologhoz készítettem, és rám egyáltalán nem jellemző módon már szinte fejből emlékszem a mennyiségekre.
Joghurtosan (recept jön), kekszre (mint alább), tortába, de a morbid angolok szerint kenyérre is remek.

Mivel elég sokszor készült lemon curd az elmúlt fél évben, vannak megosztandó tapasztalataim:
  •             a közölt recept lett nekem a tuti, mert egyszerű, gyors és a végeredmény is remek, ízre és állagra egyaránt
  •            a neten mindenki szétparázza magát a fehérje-kicsapódástól, ezért sokan trükköznek, vagy egyszerűen  kihagyják a fehérjét és a sárgájával dolgoznak; én is megpróbáltam utóbbit, de fehérjével sokkal könnyebb, lágyabb lesz a krém. A paráról meg annyit, hogy nem nagyon értem. Ha valaki képes közepesen forró vízgőz felett, FOLYAMATOSAN kevergetni 10 percig a keveréket, akkor nem lesz gáz. Legalábbis nekem egyszer sem volt (ha mégsem sikerülne baleset-mentesen a feladat, állítólag egyszerű szűréssel meg lehet menteni a krémet).

A kekszekről annyit, hogy D bátyámnak készültek még karácsonyra, és azért néznek ki olyan égettnek a fotón, mert azok. Bizonyítéka ez annak, hogy mennyire nem jövök ki D mindenféle általam megszokott precíz elektronikától mentes, tipikus alap tessék-lássék agglegény sütőjével. Volt gyerekszobám, a bátyám a képen nem látható, kevésbé égetteket kapta meg ajándékba, egy kis szintén alig pörkölt zabpelyhes kekszek kíséretében. Van ez így.  

Én nem osztom az észt tovább, csak annyit mondok, hogy ha jót akartok magatoknak, ezt nem hagyjátok ki.
És még zárójelben megjegyzem, hogy mi nagyon szerettük égetten is.  


Nagyoncitromos keksz

Hozzávalók a kekszhez:
(kb. 30-40db pár kekszhez)
200g puha vaj
140g cukor
1 tojás sárgája
1 tk vanília kivonat
1 citrom lereszelt héja
280g liszt (+ tészta kinyújtásához)
opcionális (amit én most nem tettem): 140g porcukor átszitálva, 1 citrom leve (díszítéshez, a megsült kekszekre)

Hozzávaló a citromkrémhez 
(kb 3-4 dl-es üveghez):
3 nagyobb tojás
1/3 cup (80 ml) frissen facsart citromlé (én 3 közepes citromot szoktam használni), facsarás után leszűrve
1 ek. (4 grams) frissen reszelt citromhéj  
150 gramm cukor
4 ek (56 gramm) sózatlan vaj, szobahőmérsékleten



Elkészítés:

Kezdjük a citromkrémmel.

  • Egy lábosban vizet forrósítok, közepes lángon tartom.
  • A citromlevet, tojást és a cukrot egy tálban elkeverem, és a gőz fölé ültetem. Innentől kezdve kb 10 percig FOLYAMATOSAN mellette állok és kevergetem gyengéden egy kézi habverővel.  A 9. perc tájékán hirtelen elkezd veszettül sűrűsödni, ez nekünk jó. Ha kb. tejföl sűrűségű, lehúzom a gőzről.
  • A vajat elkeverem benne, ha felolvadt, hozzáadom a citromhéjat is.
  • Először hagyom kihűlni, majd hűtőben teljesen lehűtöm.  (Ami megmaradna a keksz kenése után, 1 hétig áll el, joghurttal elkeverve isteni.)


Keksz elkészítése:
  • Összekeverem a vajat, cukrot, tojássárgáját és a citrom héját egy fakanállal.
  • Belekeverem a lisztet, és kézzel alaposan összedolgozom.
  • Egy lisztezett deszkán addig gyúrom, míg fényes felületű, egyenletes, jól gyúrható tésztát nem kapok.
  • Lisztezett felületen kinyújtom a tészta-gombóc felét, és 5-6 cm-es karikákat metszek ki, amiket aztán sütőpapírral bélelt tepsire ültetek. A maradékot újragyúrom, ismét kivágom a kekszeket. HA elfogyott az első gombóc, ugyanígy teszek a tészta másik felével is.  Folpackkal letakarom a tepsit és hűvös helyen hagyom állni fél órát.
  • A sütőt 200 fokra (180 fok légkeverés) melegítem, és a kekszeket 8-12 perc alatt halvány aranybarnára sütöm, majd hagyom kihűlni.

Ha kihűlt, a lehűlt citromkrémmel megkenek egy kekszet, és mintha szendvicset készítenék, egy másik kekszet nyomok a tetejére, és hagyom picit összeragadni.

Amit én kihagytam, de szeretném magamnak az ötletet elmenteni:
A citromlevet összekeverni kevés porcukorral, annyival, hogy folyós legyen a mix állaga, és ezzel lefröcskölni a kekszek tetejét. Szintén opcionálisan meg lehet szórni még egy kis reszelt citromhéjjal is, majd hagyni kell megszáradni.

2011. január 25., kedd

Ománi vöröslencse saláta


Sárga, piros, zöld, csupa élénk szín, csupa frissesség. Ahogy keverem a salátát, megcsap az illata is. Az ember kényszert érez (ember = én) hogy azonnal feltekerje a termosztátot 25 fokra (a határeset 24-ről), kisruhába bújjon, és mezítláb táncoljon a nappali közepén. Csupa nyár. Így tél derekán jól tud ez esni nagyon. 
A datolyás padlizsánkrém oldalán érkezett az újévi buliba, igazán méltó kísérőként. A saláta nyárias, citrusos frissessége szépen ellenpontozza a padlizsánkrém töménységét, ezért nagyon jó kis páros, ők ketten együtt.

Hozzávalók:
2 cup vöröslencse
4 cup alaplé
1 tk római kömény
1/2 cup olívaolaj
1/4 cup ecet
1 db kaliforniai piros paprika, egészen apróra kockázva
5-6 szem  koktélparadicsom kimagozva, húsa apró kockákra vágva (opcionális)
1 nagyobb vörös hagyma, finomra aprítva
1/2 cup aprított petrezselyemzöld
1/4 cup aprított mentazöld
1 nagyobb citrom leve (ill. ízlés szerint)
Só, őrölt bors


Elkészítés:

1. A lencsét felöntöm az alaplével, megszórom a köménnyel, borsozom, és ekkezdem melegíteni. Ha gyönygözik, lefedem, és alacsony lángon  kb 25 perc alatt puhára főzöm.
2. A puhára főtt lencséket leszűröm és hideg vizet folyatok rá, ameddig langyos nem lesz. Kb 5 percet hagyom, hogy lecsöpögjön a víz.
3. A maradék hozzávalókkal elkeverem a salátát, lehűtöm, hidegen tálalom. Kenyérrel, húsok, saláták mellé, hidegköretként is felhasználható.

Ománi datolyás padlizsánkrém

Most úgy teszek, mintha mi sem történt volna, és folytatom a blogot.
A datolya mindig is hidegen hagyott. Mondjuk annyira, mint a pacal, vagyis nagyjából teljesen. Aszódott, belül szőrös (?!), ragad, zavaróan édes és tömény. Az elmúlt hetek tapasztalatai alapján pontosítanom kell: a datolyát magában nem szeretem. Arab kajákban viszont aduász. Például bármilyen morbidul is hangzik a fokhagymás padlizsán és datolya párosa, kérlek, higgyetek nekem, nagyon finom és jó értelemben pikáns ez a krém. Határozottan nagy sikere volt, a dupla adag ellenére hamar elfogyott. Jó tanács: próbáljuk meg érlelni egy napot a hűtőben, mert másnap a legfinomabb.
A datolyával még gyermekkorban felfüggesztett viszonyunk átértékelődése úgy kezdődött, hogy Kh magára vállalta az idei szilveszteri bulit, és én hálából étellel készültem. Ománival. Mert Kh, NC és B Ománba készülnek. Valahogy túltettem magam azon, hogy ezúttal lemaradok valami szenzációsról. Sokat kellet mantráznom, hogy éppen életem utazásáról értem haza (amiről még nem írtam, de jó munkához idő kell), nem lehetek ott minden jóban, így is hálás lehetek a sorsnak azokért a mesebeli tájakért, ahová eljutottam. A pozitív gondolkodás mellett, a lemaradásba-beletörődés terápia szerves részeként ománi receptek után kezdtem el kutatni, melyekkel megjelenhetek a bulin. Nem könnyű feladat, csak nagyon korlátozott számban találtam használható információt, pláne ilyen fingerfoodos-snackes-salátás kategóriában.
Ez nem azért van, mert Omán a világtól elmaradott ország lenne. Ahol Carrefour van, minden van.
De most komolyan, azt tudtátok, hogy az Egyesült Nemzetek Fejlesztési Programja (UNDP) Ománt választotta az elmúlt 40év legnagyobbat fejlődő országának (köszönhetően a feltárt olajnak, gondolom)? Aztán meg hogy 3 női miniszterük is van (turisztika, felsőoktatás és szociális fejlődés)? Meg hogy az általános életszínvonal kifejezetten jó, és (ezt Khék mondták,) a szállások nem olcsóbbak az itthoniaknál, sőőőőt. Egy kávé sem olcsóbb, mint a gazdag USA-ban, ezt már én olvastam. Semmi köze a fejlettséghez, de tetszik, hogy a tengerpartok mind nyilvánosak, és népszerű a tengerparti vadkempingezés (Kh-ék mondták, meg az LP)? Fogadjunk, hogy nem tudtátok. Mondom, hogy Omán nem putri. Klassz kis hely ez.
Nem is azért van kevés info az omán konyháról, mert ne létezne, netán jellegtelen lenne. Sőőőt, eléggé izgalmas lehet, számításba véve Omán múltját. Tekintve az ománi birodalom kiterjedtségét és változatos történelmét (140 éves portugál megszállás, Kelet-Afrika elfoglalása, Zanzibár uralma, Jemeni hatalomátvétel vagy akár az indiai bevándorlók), nagyon színes, varázslatos lehet az ománi konyha.
 A neten fellelhető ománi ételek számának mértéktartó jellege előtt értetlenül állok tehát, ha másért nem, hát azért, mert elképzelhetetlen a számomra, hogy fantasztikus kultúrák gyűrűjében hogyhogy pont ott ne egyenek jókat. Aztán arra jutottam, hogy persze hogy esznek jókat. Csak kevés ételt vallanak a magukénak, inkább kollektív arab konyhában hisznek. Az ománi szerény népség, nincs mit tenni.
Ez a körülményesen fellelt padlizsános étel elvileg ománi, és legalábbis szeretném elhinni, hogy az. Eredetileg nem krém, hanem félig szétfőtt-kockázott formában jegyezték le, de nekem jobban tetszett teljesen kenhető formában. Arra már nem is emlékszem, hogy hidegen vagy melegen fogyasztandó, mi krémként, kenceként, lehűtve ettük.
Ománi datolyás padlizsánkrém

1 nagyobb méretű padlizsán, meghámozva és kb 2centis kockákra vágva
3 kisebb hagyma, felaprítva
4 ek. olaj
1/4 tk őrölt jamaicai szegfűbors (allspice, helyettesítéséről ld alább)*
1/2 tk. őrölt gyömbér
1/4 tk római kömény
só, bors ízlés szerint
kb 2-3dl zöldség vagy húsalaplé (ami elfedi a padlizsánkockákat)
115g datolya, kimagozva
2 gerezd fokhagyma
3 ek aprított korianderzöld
Fél citrom leve (ill. ízlés szerint)

*az allspice fűszer komolyabb választékot felmutató boltokban itthon is kapható, de nyugodtan el is készíthető a helyettese fahéj (1 rész), őrölt szerecsendió (fél rész) és őrölt szegfűszeg (fél rész) vegyítésével!


Elkészítés
1.     A padlizsánkockákat sós vízben 20 percig áztatom.
2.     Közben a hagymát lassú tűzön puhára pirítom.
3.     A padlizsánt leszűröm, és a hagymával együtt  addig pirítom, míg szép barnára sülnek és megpuhulnak (közebn sózok enyhén és borsozom is).
4.     A fűszereket a serpenyőbe szórom, elkeverem, majd az egészet felöntöm annyi alaplével, hogy nagyjából elfedje a zöldségeket. Közepesen alacsony lángon fedő alatt kb. 20 percig hagyom főni.
5.     A fokhagymát és a datolyát kevés vízzel felöntve botmixerrel pürésítem (sűrű szósz állaga legyen)
6.     Leveszem a fedőt a padlizsánról, hozzáadom a datolyás szószt, botmixerrel az egészet pürésítem, majd magas lángon addig pirítom, míg padlizsánkrém állagúra sűrűsödik.
7.     Ha kész, még sózhatom, ill. citrom levével megöntözöm, a legvégén pedig elkeverem benne a korianderzöldet.

Pirítóson ettük, de fűszeres kenyérlepénnyel is isteni lehet. 


Hozzávalók

2011. január 24., hétfő

A nagy esküvői torta projekt (+ technikai részletek)


„Zzzzzsíííírrr! Majd akkkkor én sütöm a tortát, okkkkééééé?” Így kezdődött. Illetve úgy, hogy a nem kevésbé elázott J&B páros érthetetlen (de legalábbis nem várt) módon emlékezett eme felelőtlen kijelentésemre, és onnantól kezdve tényként kezelték, hogy az esküvői tortájukat én készítem. Tanulság: buliban levés, éjfél után levés és  x pohár bor elfogyasztás tényezők bármely kombinációja esetén az ember csendben lelkendezik a bátyja esküvőjének és NEM tesz felelőtlen ígéreteket. De a család az család. Innen nincs visszaút.

Snitt. Szűk egy évvel később.

Kezdem érezni a súlyát a dolognak. Arról nem volt szó, hogy itt több mint százan lesznek basszus! Teher alatt nő a pálma, alakulnak a gondolatok, bújom a netet ötletek, inspiráció után kutatva. Nem, nem lesz kis aranyos házias cucc, nekem tökéletes kell. És vicces. És finom. És elegáns. Persze, meg metálfényű. Jólvanmár… 3 hetem van.

Snitt. A nagy nap előtti éjjel.

Hullafáradtan merülök el a kádban. Fél egy. Éjjel. Másnap (aznap) a nagy nap, én pedig óriási hajrán vagyok túl. Többhetes előkészületek, majd 3 nap (részben esti) meló. Nem érzem a tagjaimat. Elkészült! Szép lett, nagyon szép, de… Csak annyira telik tőlem, hogy megfogadom ezredszerre is, hogy „soha többet”. Meg halkan, erőtlenül nyüszögöm, hogy „légyszi ne hagyd, hogy ilyet valaha még egyszer elvállaljak”. És hogy „nincs az az ügy, az a pénz, ami miatt újra…” 100+x főre (valaki megmondaná, hogy mégis hány ember lesz??!)… 3 szintes épített… Metálfénnyel… hülye vagyok én…?! Rá 10 percre elalszunk a forró vízben. Aztán magamhoz térek, kikászálódom a kádból, de az ágy felé tartó úton elkanyarodok a hűtő felé. Csendben, lábujjhegyen odalopózom, résre nyitom az ajtaját, bekukucskálok… tudni szeretném, minden rendben van-e (persze hogy rendben van, mér’ ne lenne), jó helye van-e neki ott (szemforgatós jééézus), mi van a barikákkal (tényleg elég belőlem, rosszabb vagyok, mint egy hormontombolós kisanyuka). Aztán ellágyultba fordul a tekintetem és megállapítom, hogy ez a legcsodásabb dolog, ami valaha kikerült a kezeim közül, beleértve az indiántáborban hímzett gyöngyteknőst is. És hogy bármikor újra. Mások a szüléssel vannak így, úgy látszik én a tortával.

Snitt. A nagy nap reggelén.

Aszittem már túl vagyok rajta. Höhö. Eljuttatni Ából Bébe: hogyan is? Hozzáteszem, Ától Bé nagyon messze van, és nagyon sok a kanyar az odáig vezető úton. A kanyar azért kellemetlen, mert Kocsog Doboz túl széles, azaz legcsekélyebb lendülettel elkövetett kormánytekerés következtében A Torta simán felkenődik a Kocsog Doboz falára. Amitől én idegösszeroppanást kapok (és attól meg D kap idegrohamot). Azon kívül, hogy nyomi lenne a torta, és ez méltatlan lenne a belefeccolt energiához képest, idegroncsolódva mégis hogyan venném fel a gyönyörű, kézzel festett, egyedi selyemruhámat a lagzira... Naugye. Minden mindennel összefügg.

Ezért lassan megyünk. Nagyon. Ááááááá (kanyar)! Lehet, hogy az összes nagyseggű Skoda meg tötyögi Suzuki (bocs) tortát szállít, az megmagyarázná, miért mennek mindig olyan idegtépően lassan. Mert most mi is pont ugyanennyire idegesítőek vagyunk. De ha be mersz szólni a pasimnak amiért forgalmat akadályoz, kiszállok és megverlek. IGEN, 10zel vesszük a kanyart, ha nem teccik, „lehet kussolni vagy figyelni”, ahogy B mondaná. Vagyok abban a felfokozott idegi állapotban, hogy végletekig védelmezem az enyéimet. Főként a tortát (bocs D). A torta mindenekfelett.

Megérkezünk. Kivesszük, felkerül a legfelső szint is. Gyönyörű. Ver a szívem hevesen. Aztán még elkísérem a hűtőbe. Ezt nem kívánom senkinek, a látványt. Ddddurva. 25 éves, koszos hűtőbe állítják, elég putri, indiai élményeimet megpendítő hátsó sufniban! Összeszorul a torkom, vinnyogok végelgyengülve magamban: miiaaazaaaavizeeeesroooongy, amireráállíííítjáááák…? Ómária. Még idegesítem egy kicsit a tulajt és a személyzetet, értsék meg, ez most az én gyermekem, kurva nehéz szülés volt, ugye este ki tudják vinni anélkül, hogy eldobnák. Kitudják. Mellé szellemi fogyatékosnak néznek. Nalépjünk innen. Itt a vége. Mission impossible, mégis completed.

Snitt. Délelőtt.

Nagy levegő. Reggelizni kéne. Meg lazítani. Itt van egy percre, irány a Római. Rántottát kívánok. Nagyon, szóval keresünk és találunk.  D fellélegezhet. Olyan durvítósat, kolbászosat, szalonnásat, szaftosat kérek! Süssenek bele paprikát is. IGEN, paprikát. Én úgy szeretem. Sőt, ha lenne macisajt, azt is kérnék bele. Szarok a diétára, meg hogy ma szénhidrát nap van. A diéta felfüggesztve (azóta is). Rögtön kérek mellé egy hotdogot is (de csak a virsli miatt). Ülünk a parton. Alattunk békésen vonul a Duna. Jó hely ez a Római. Mérhetetlen megkönnyebbülést érzek. D is…  

Snitt. Este

Komikusan komolykodó polgári és ultrarommer Duna-parti egyházas esketés után állat lagzi volt. Tortát nem dobták el. Egy nyitott kérdés maradt bennem:  vajon ki kötött Édesapa fejére narancssárga tüllszalagból turbánt. Megdícsérném, nagyon precíz kis masni volt az elején.

Update: újabb családi frigy a láthatáron, még jó, hogy nem buliztunk mostanában együtt.



***

És akkor kanyarodjunk rá a technikai részletekre. A BBCFood bibliában találtam a „Create your own wedding cake” c. remek cikket, mely 104 főnek elegendő esküvői torta elkészítéséhez nyújt tanácsokat. Megjegyzem, mi legalább 104en voltunk, ehhez képest a siker ellenére megmaradt az alsó szint harmada, úgyhogy ez a mennyiség valóban elég. Apró módosítások voltak, de az alsó két szinthez jól használható forrás volt. A legalsó szintet (csokoládé) és a középső szintet (citromos-mákos) nagyjából innen emeltem el.  Legfelső szinthez már többet kellett kreatívkodni, a krém saját szülemény, a piskóta a BBC gyermeke.
Így nézett ki a három szint, alulról felfelé haladva:
I.                    Narancsos triplacsokoládé torta (30cm)
II.                  Citromos-mákos torta (24-26cm)
III.                Narancs torta bazsalikomos-fehércsokoládés mascarpone krémmel (18-20cm)

Először tanácsos elkészíteni minden piskótát (-3, -2 napokon), és ha ez megvan, az utolsó előtti napra hagyható a krémek elkészítése, a tortalapok megkenése, mázzal bevonás, összeszerkesztés, díszítés.  Ezt részletezném alább.



***Összeállítás és díszítés***


A legizzasztóbb (mileszhavalamitelrontok) és legérdekesebb rész.  Azt hinnénk, hogy ha ide eljutottunk, már révbe értünk. De hamar rájövünk, hogy nem.
Ehhez a részhez úgy érkezünk, hogy a torták készek, vajkrémmel megkentük kívül és belül, valamint becsülettel le is lettek hűtve (ilyenkor kerül ki minden más a hűtőből).

3 fontos részből áll a végső etap:
1.       fondant színezése, gyúrása és borítása és a lüszter festék (metélfény) felkenése
2.      torta építése
3.       torta díszítése

Díszítés alatt elsősorban a fondant-ot (műmarcipán cukorpaszta), ill. annak kezelését értem, a további díszítés kreativitás kérdése.


I.                    Előkészületek

Nézzük, hogy mire volt szükségem, mielőtt egyáltalán nekifutottam a finishnek.

·        Marcipán bevonó, azaz fondant: ez nem is marcipán, egész életemben átvert a cukrász szakma. mondjuk soha nem is szerettem ezt a cuccot, most pedig, hogy tudom, hogy konkrétan cukros műanyag, pláne nem akarom megenni. De jól néz ki, és javára váljon, hogy a műmarcipán olyan, mint a legkirályabb gyerekgyurma. Beszerezhető a neten, cukrász nagykerekben, de akár egy jobb fej cukrászat is segíthet és rendel nekünk a saját csatornáján keresztül. Én kb 3-4 kg marcipán bevonómasszát rendeltem (kevesebb is elég, de a biztonság kedvéért jobb betankolni, ha bármi balul sülne el).
·         Fondant festék: a fondant színezéséhez a zselés festék a legjobb. A Wilton márkát itthon a pécsi Söregi  (www.soregi.hu) forgalmazza. Nem elég, hogy mindenük van (fondantot  is rendeltem tőlük) és házhoz is küldik, ezek mellett ingyen és bérmentve szuper készségesen igazítanak el telefonon, hogy mit ajánlanak, hogyan készítsük el, mennyi kell, stb. A festék nem drága (asszem 700 ft volt 1 tégely), és szerintem a következő 10 évben elég lesz, tekintve, hogy tűhegynyi mennyiségekre volt csak szükség, annyira koncentrált.
·         Metálfény: nem kell hozzá a profi festékfújó, elég az ún lüszter festéket beszerezni (szintén süvegi). A kisebb kiszerelés 3000 Ft volt (lime színűt vettem), ezzel elleszek még pár évig.



II.                  Fondant kezelése

·         A fondant lazítása és színezése: a masszát lazára gyúrom, a kéz melegétől egyre kezesebbé válik, olyan lesz, mint egy barátságos gyurma. Ha ragadna, porcukorral szórt felületen dolgozom vele. Ha fellazult, egy fogpiszkálót a festékbe mártok, és egy pici pötty zselét a masszába szúrok. Megismétlem max 3-4szer, addig gyúrom, míg egyenletes lesz a színe (ez min. 1-2 perc). Ha nem lenne elég intenzív a színe, akkor mindig gyúrhatunk hozzá még egy keveset, de bánjunk a festékkel óvatosan, mert nagyon intenzív, könnyen túlszaladhatunk a kívánt árnyalaton.
·         Fondant nyújtása:  legfontosabb tudnivaló, hogy kizárólag jól lehűtött  tortával dolgozunk, így a vajkrém nem csúszkál és nem ragad! Vissza a fondanthoz: porcukorral szórom meg a gyúrófelületet (szilikon gyúródeszkát javasolok) + a sodrót (lehetőleg műanyag vagy fém felületű), és a fondantot kb. 3mm vastagra nyújtom, akkorára, hogy a tortát egészen be tudja borítani. Ez a könnyebb része. A tortára ráemelni a max fél centisre kinyújtott marcipán lapot már nem ilyen egyszerű.  Használjuk hozzá a sodrót, de mindenekelőtt nézzünk sok ilyen témájú videót. Például ezt: http://www.youtube.com/watch?v=Vakbcr_cdes, és ha lehet, szerezzünk +2 kezet. Ha nekem sikerült, másnak is menni fog, ebben biztos vagyok. Ha mégsem, akkor is jó hír, hogy a gyurma akárhányszor újragyúrható, szal lehet próbálkozni bátran, egyszer csak sikerülni fog.
·         Fondant simítása: nézzük meg ezt a videót: http://www.youtube.com/watch?v=0bLp3B-mFus
Azaz, ha a fondantot ráborítottuk a tortára, körben szépen eligazgatom. A felület tökéletesítéséhez, egyengetéséhez speciális spatula szükségeltetik (ilyen: (http://www.wilton.com/store/site/product.cfm?id=3E30E93B-475A-BAC0-5B7CEAB775DFBBFF&fid=3E32BC26-475A-BAC0-58F1CB6F709B11F6). Ennek segítségével egyengetem el a kisebb huplikat, kiszorítom a máz alól a levegőt. A végén lenyisszantom a felesleges túlnyúlásokat egy pizzavágóval.
·         Metálfény felvitele: A lüszter port marcipánnal betakart tortára finom ecsettel tanácsos felvinni, vigyázat, minden metálfényű lesz a környéken, de jó hír, hogy lemosható. Utólag tudom, hogy könnyebben, gyorsabban és egyenletesebben lehet vele dolgozni, ha a mázzal bevont tortát pár óra alatt lehűtjük a hűtőben.


III.                A torta összeszerelése

Az állványt kölcsönbe kaptam, középső oszlopos, csavaros profit, de létezik nagyon szép és profik által is gyakran használat a kartonlapos/tartórudas megoldás is. Ehhez a kellékek beszerezhetőek pl a süvegitől, ill barkácsáruházból  is. Videó erről pl: http://www.youtube.com/watch?v=4xk4nEN_1BM&feature=related.


IV.                Díszítés


Mikor összeszereltem a tortát, nem maradt más, mint díszíteni. Előtte tanácsos újra lehűteni az egészet, mert hidegen kevésbé sérülékeny.

Én tört-fehér/bézs szatén szalaggal tekertem körbe minden szintet, a tetejébe pedig művirágból tépkedtem kisebb virágokat, ezekkel tűzködtem meg. A torta közepére ültettem a szúródísz barikákat (hasukba eleve hurkapálca volt vezetve, így vettem a virágnagykerben).

A szervírozás előtt közvetlenül friss bazsalikom-leveleket tépkedtem a tortára, hogy komplett kis rét-hangulat teremjen.

 ***


 SOK BOLDOGSÁGOT BENNEK ÉS JENNIFERNEK!!!






http://gourmandula.blogspot.com/2011/01/citromos-makos-torta.html

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin