2011. november 19., szombat

Marokkói narancsos-mandulás marharagu


Mandula, aszalt sárgabarack, narancs, menta... eddig kedvemre való édesség is lehetne, de marhahússal az egyik legizgalmasabb, legkerekebb marokkói étel, amit valaha készítettem.

Nem egy mai darab, síeléskor készült az első adag, még márciusban. Emlékezetes próbálkozás, nem csak azért, mert zseniális recept, hanem mert jóval tovább készült, mint amire számítottam. Ezt a társaság nyilván nem értékelte, az egyre fokozódó éhség mellett azért sem, mert a fürdőző idejük látta kárát tévedésemnek. A belső viszály idővel elült, azóta hasonlót csakis az Aranyásók névre hallgató társasjátékkal sikerült szítani. Btw utóbbit minden baráti társaságnak szívből ajánlom, de óva intek mindenkit, játékban nincs szerelem, nincs barátság, a vér szava se szent, sőt, minden morális gát nagy lendülettel szakad át. Az is lehet persze, hogy mi játszunk vehemensebben az átlagnál.

Vissza a békéhez és a raguhoz: a családi béke megőrzése érdekében számoljunk 3 órát az elkészítésére.

Egyáltalán nem szándékos, de hasonlóan az elmúlt receptekhez, ez is GoodFood szerzemény. Hiába, az oldal remek, én pedig nagyon kényelmes vagyok.


Hozzávalók (3-4 személynek):


  • 550g kockázott marhahús (eredetileg bárány; lehet lapocka, vagy egyéb, ragunak/pörköltnek való hús)
  • 1 db hagyma, felaprítva
  • 2 gerezd fokhagyma, felaprítva
  • 700ml alaplé (én vizet használtam, bevallom, csak leveskockát ne!!)
  • 1 narancs reszelt héja és lkifacsart leve
  • 1 db fahéjrúd
  • 1 ek. Méz
  • 175g aszalt sárgabarack
  • 3 ek. Friss mentazöld, aprítva
  • 25g őrölt mandula
  • 25g pirított szeletelt mandula
  • só, bors
  • olíva olaj


Elkészítés:

  1. Az olajat felforrósítom egy serpenyőben. Mivel alaplevet nem szoktam magammal vinni síelni, egy kis szalonnát is tettem bele, ha jól emlékszem.
  2. A zsiradékon közepesen erős láng felett, sűrűn kevergetve, 3-4 perc alatt egyenletesen megpirítom a húst. Ha kész, félre húzom.
  3. Egy lábasban oaljat forrósítokl és közepes láng felett, kb. 5 perc alatt puhára pirítom a hagymát és a fokhagymát. Ha megvan, belekeverem a húst, felöntöm az alaplével/vízzel, beleteszem a narancs héját és levét, a fahéjat, mézet, sózom és borsozom. Kb. 1 órán át főzöm.(Ez a kritikus rész, a hús majdnem puhuljon meg, ez hústól függően eltérő időbe tellhet.)
  4. Ha a hús már majdnem megpuhult, beleteszem a sárgabarackot és a menta kétharmadát, és addig főzöm, míg minden megpuhul. (min. 30 perc).
  5. Közben gyorsan elkészítem a kuszkuszt: szokásostól annyiban eltérő módon, hogy szárított mentát keverek a darába (utána keverem el sóval és kevés olajjal, legvégén pedig felöntöm vízzel).
  6. Ha megpuhult, beleszórom a darált mandulát, ettől szépen besűrűsödik a ragu leve.
  7. A szeletelt mandulát serpenyőben megpirítom.
  8. Tálaláskor a tányérra kuszkuszt kanalazok, mellé/rá teszem a ragut, amit megszórok egy-egy csipetnyi maradék friss mentával, és pirított mandulával.

Mascarponés csirke (Csirke Cacciatore)



Köztudott az az általános nézet(em), hogy paradicsom és lime/citrom nélkül nem élet az élet. Utóbbi tárgykörben arányokat tekintve sokat jegyzeteltem az elmúlt évben, most jöjjön hát egy paradicsomos recept, ami szégyenszemre nem került ide előbb. 

Ez az étel ugyanis az egyik legesleglegkedvesebb receptem; túlzások nélkül állítom, hogy tökéletes.  A tökéletességét az én személyes ízlésemen túl bizonyítja, hogy a nem éppen kis méretű GoodFood receptárban a valaha volt legnépszerűbb sós étel az értékelések alapján, és egyébként is csak három sütemény előzi meg. Jó másfél éve fedeztem fel, azóta várat magára a publikálás, ez a kép is nyár óta parkol a gépemen; hát éppen ideje, hogy idekerüljön. Egyszerű, elronthatatlan, isteni; tényleg nem tudom mi jobb történhetne egy kis bőrős csirkével. (Megjegyés: a képen úgy tűnhet, hogy a szósz híg. Jelentem, hogy az életben a szósz sűrű és krémes, ahogyan a nagy könyvben meg vagyon írva.)

Ami fontos, és itt igazán nagyon fontos: a paradicsomos alkotóelemek minősége: ne spóroljunk rajtuk, csakis a legjobb kerüljön bele! A koktélparadicsom konzervet ne helyettesítsük mezeivel, nem ugyanaz, előbbi sokkal édesebb, finomabb, egyenesen hiba lenne nem ilyet használni. A Muttinak van ilyenje, pár boltban kapható, nem lehetetlen beszerezni. Ha mégsem, akkor igazi koktélparadicsommal és mellé egy kis Mutti szósszal is remekül működik, sőőőt, nyáron ez az alap! (Ilyenkor a paradicsomot egészben forgatjuk a már dinsztelt hagyma közé, és ha már kezdi magát megadni, akkor öntjük nyakon a szósszal, többi mind uaz, mint amit alább leírok).
Hús: bőre mindig maradjon rajta, csirkemell mellé felsőcombot is próbáltam, természetesen nem rontotta el.
Paradicsom-mániákusoknak: én általában dupla adag szószt csinálok, de még ha nem is lennék mániákus, az tény, hogy a megadott szószmennyiség másfélszerese mindig elkél...
Az pedig alap, hogy bazsalikomból MINDIG frisset, csakis frisset használunk, nem vágva, hanem tépve.


Hozzávalók:
(eredeti recept itt)

  • 1 hagyma, finomra aprítva
  • 2 gerezs fokhagyma, aprítva
  • olíva olaj
  • 2 x 400g (2 konzerv) Mutti koktélparadicsom konzerv
  • 4 nagy ek. mascarpone
  • Nagy maroknyi friss bazsalikom levél
  • 6 db (fél) csirkemell bőrével!
  • Köret: darabolt olasz tészta, ami van otthon, én fusilli párti vagyok, mert a csavarjáratokban remekül megül a szósz.


Elkészítés:
  1. A sütőt 170 fokra melegítjük (légkeverés).
  2. A hagymát és a fokhagymát 3 ek olajon, közepes lángon (hogy ne barnuljon meg a fokhagyma) átlátszóra puhítom. Ne kapjon színt!
  3. Ráöntöm a paradicsomot, sózom, borsozom, kb 10-15 percig hagyom főni, ennyi idő alatt szépen besűrűsödik, teteje fényes lesz.
  4. Míg a paradicsomszósz fő, kevés olajat forrósítok egy másik serpenyőben, és a csirkemelleket mindkét oldalukon aranybarnára pirítom. Javaslom először a bőrös felét jó ropogósre sütni, és utána fordítani. Ha kész, egy akkora bőrrel felfelé sütőtálba fektetem a husikat. Akkora legyen a sütőtál, amiben nem túl szorosan, de azért egymás mellé pont elférnek a csirkemellek. Ha a sütésből maradna szaft, az is mehet a tálba.
  5. Ha a szósz 10-15 perces főzési ideje lejárt, tűzről leveszem, és belekanalazom a mascarponét. A bazsalikom felét nagyvonalúan beletépkedem, és éppen hogy belekeverem (nem vágom, nem aprítom, TÉPEM, mert így ezerszer intenzívebb az íze).
  6. A szószt a húsos tálba öntöm, először a hús köré, aztán mindenhová.
  7. 25-30 percig sütöm, amíg a hús mepuhul.
  8. Megfőzöm a tésztát.
  9. Ha kész a hús, a maradék bazsalikomot a tál tetejére tépkedem, így tálalom. Tálaláskor egy adag tésztára kanalazom a szószt, a húst mellé teszem.

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin